Ňjúvinky ruzovyamodrysvet.sk 1/2021
Učiteľky a učitelia počas pandémie
Pandémia COVID-19 doľahla na rôzne profesie. Vo verejnej diskusii sa hovorilo najmä o situácii ľudí pracujúcich v zdravotníctve, ktorí boli viac vystavení riziku nákazy a ich pracovné podmienky sa sťažili kvôli nedostatočným personálnym kapacitám.
Výrazne zasiahnutou profesiou však boli aj učiteľky a učitelia. Zo dňa na deň museli začať učiť na diaľku a priučiť sa takmer novému povolaniu. Nie vždy mali doma potrebné vybavenie, počítače či webkamery si často zaobstarali na vlastné náklady. Najmä zo začiatku pandémie mali výrazne obmedzené možnosti zistiť, ako vlastne učiť na diaľku.
Ako na túto situáciu učiteľky a učitelia reagovali? Ovplyvnila pandémia ich duševné zdravie? Ako sa zmenili ich pracovné podmienky? Pripravili sme špeciálne vydanie ňjúviniek ruzovyamodrysvet.sk, v ktorom zhŕňame, čo o situácii učiteliek a učiteľov počas pandémie vieme z domáceho aj zahraničného výskumu.
Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti s výučbou počas pandémie aj vy. Napíšte do našej výzvy Čo všetko máš na starosti v čase korony? Zbierame a postupne uverejňujeme vaše skúsenosti s tým, o čo všetko sa staráte počas pandémie. Chceme spoločne vytvoriť priestor, kde môžeme zdieľať svoje skúsenosti aj starosti so starostlivosťou a nahlas verejne hovoriť o tom, čo je pre nás a pre spoločnosť dôležité.
Ako pandémia ovplyvnila duševné zdravie učiteliek a učiteľov
Učiteľské povolanie je náročné a podľa výskumov môže negatívne ovplyvňovať duševné zdravie tých, čo ho vykonávajú. Pandémia COVID-19 a s ňou súvisiace zatvorenie škôl spôsobili ešte väčší nápor na psychiku učiteliek a učiteľov. Až 41 % z nich zaznamenalo zhoršenie psychického zdravia. Mnohé učiteľky a učitelia by preto uvítali aktivity na posilnenie pracovného kolektívu v škole, ale aj osobný mentoring, koučing alebo preplatenie individuálnej psychoterapie či poradenstva.
Ako pandémia ovplyvnila pracovnú pohodu učiteliek a učiteľov
Učiteľské povolanie je náročné aj z hľadiska pracovnej záťaže. Už pred pandémiou učiteľky a učitelia na Slovensku nemali dostatok priestoru pre osobný život. Zápasia s administratívnou záťažou, chýbajúcou motiváciou žiačok a žiakov či meniacimi sa požiadavkami zriaďovateľa alebo ministerstva. Počas pandémie zaznamenali mnohé učiteľky a učitelia ďalšie zhoršenie pracovných podmienok, zvýšený stres aj vyššiu časovú záťaž.
*
Ako zvládate výučbu počas pandémie vy? Napíšte nám.
Vstúpili sme do tretej vlny. Hoci školy zostávajú zatiaľ otvorené, vírus sa šíri a dochádza k zatváraniu tried. Školy musia zabezpečovať dodržiavanie hygienických opatrení. V niektorých lokalitách sa znova spúšťa dištančné vyučovanie, prípadne sa pre deti bez internetového pripojenia organizuje prezenčná výučba. Chceme ukázať, ako veľmi záleží na práci, ktorá súvisí so starostlivosťou, a teda aj na práci učiteliek a učiteľov. Pošlite nám svoj príbeh, obrázok, fotku - čokoľvek, čím chcete zviditeľniť, čo vás zamestnáva počas pandémie, či už je to platená, alebo neplatená práca.
***
Budeme rady, ak pre vás budú ňjúvinky z webovej stránky ruzovyamodrysvet.sk zdrojom informácií a upozorníte na ne ďalších ľudí, ktorí by o ich zasielanie mali záujem. Záujemkyne a záujemcovia o ňjúvinky môžu požiadať o ich zasielanie na adrese ram@aspekt.sk, v predmete správy uveďte SUBSCRIBE. Ak chcete, aby sme vás vyradili z adresára ňjúviniek, pošlite mail s predmetom správy UNSUBSCRIBE.
***
Webový portál ruzovyamodrysvet.sk spravuje ASPEKT www.aspekt.sk.
Kontakt: ASPEKT, Mýtna 38, 811 07 Bratislava, 02 /52 49 16 39, ram@aspekt.sk.
***