Spisovateľka Jana Juráňová o moci, solidarite, starnutí a literatúre
Iná hodina literatúry
Čo si spoluzakladateľka ASPEKTU, spisovateľka a prekladateľka Jana Juráňová myslí o mýte, že feministky sa snažia o emancipáciu spoločnosti, pretože sú frustrované a nahnevané? „Síce to tak nie je, ale aj keby to tak bolo, tak čo? Sú predsa skupiny obyvateľstva, ktoré majú dôvod byť frustrované, napríklad chudobní ľudia, a najmä chudobné ženy. Aj keď títo ľudia sú často bez hlasu. Čo je na tom, že niekto je nahnevaný na vlastnú situáciu a chce ju zmeniť?“
Jana Juráňová je významná slovenská spisovateľka, autorka kníh pre deti aj dospelých, oceňovaná prekladateľka. Na začiatku 90. rokov s Janou Cvikovou a ďalšími založila vzdelávaciu a publikačnú organizáciu ASPEKT, v ktorej pôsobí dodnes. V roku 2019 jej prezident SR udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra prvej triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a rozvoj literárnej činnosti.
Na inej hodine literatúry si môžete vypočuť rozhovor, ktorý s Janou Juráňovou robila Katarína Strýčková. Rozprávajú sa aj o spomienkovej knihe anglickej spisovateľky a editorky Diany Athill o živote a starnutí, ktorú Jana Juráňová prekladala. Athill napísala knihu Niekde ku koncu (ASPEKT 2019) ako 89-ročná. O starobe - vlastnej i svojich blízkych - píše s ľahkosťou, no bez zľahčovania. „Keď sa začnete zaoberať starobou, narazíte na to, že sa nechcete nechať deprimovať a kaziť náladu ešte aj iným, a tak sa snažíte zameriavať skôr na príjemnejšie stránky života." Aj kniha o starobe môže byť osviežujúca, triezva, múdra, nie mudrlantská. Athill má zmysel pre humor, je Britka, dožila sa 101 rokov a je úplne cool.
Podcast o moci, solidarite, starnutí a literatúre si môžete vypočuť TU.
Prečítajte s úryvok z knihy Niekde ku koncu o mopslíkoch a ľuďoch TU.
Knihu Niekde ku koncu si môžete objednať TU.
Viac o Jane Juráňovej si môžete prečítať TU.